Naptár
Mi olyan mintákat szeretünk tervezni, amikben van történet, humor és élet. Mert a közhiedelemmel ellentétben a mintás zoknik nem csak úgy lesznek, hogy dobáljunk rá valamit a zoknira és kész. Szerintünk úgy érdemes dolgozni, hogy van koncepció, van egy ötlet amit kibontunk, megtervezünk, és egy olyan mintás zokni születik belőle, amit az emberek mosolyogva vesznek fel. Tudom, ez most nagyon művészkedősen hangzik, de tényleg így van, és a vásárlóink is az érdekes és vicces mintákat szeretik. Gyere, megmutatjuk, hogy készül egy Ilabu zokni!
Az ötlet az első
Példának itt van Erika "Cica jóga" mintája. Az inspiráció egyértelmű volt: a macskánk, Hamu órákat tölt a bundája tisztogatásával, miközben "véletlenül" mindig az ánuszát mutogatja nekünk. Azt gondoltuk, hogy ez a téma elég vicces és csavar egyet az átlagos cuki cicás mintán. Olyat már mindenki látott, de a cicaánusz teljesen új téma! Vagy nem? Mikor Erika összerakta a moodboardot - ezek a tervezéshez használt képi inspirációk és színek összegyűjtve - akkor jöttünk rá, hogy ez a téma már a középkori kódexrajzolókat is foglalkoztatta! (Arra tudunk csak gondolni, hogy egy
sötét és ingerszegény kolostorban a cicajóga kirívóan érdekes lehetett.)
A jó minta kézzel készül
Az inspirálódás után a vázlatok következnek, Erika a saját kis szürke modellünk segítségével és az összegyűjtött minták alapján lerajzolta a macskákra legjellemzőbb jógapózokat. Itt még mindig nem zokniban gondolkozik, csak nagyjából függőlegesen helyezi el az elemeket egymás alá, ahogy eseteg egy zokni szárán is lesznek. A vázlatok nagyon fontosak, itt dől el, hogy egy ötlet érdemes-e arra, hogy tovább foglalkozzunk vele, vagy papíron marad.
A vázlat sosem műalkotás, nem tökéletes, nem kidolgozott, csak rögzíti az ötleteinket a papíron. Itt például nem minden macska jelent meg a végleges mintában sem, de a vicces rózsaszínnel kiemelt kis karikák igen, sőt, azok lettek a minta figurák közötti összekötő elemei.
Tervezés és kivitelezés - a mintás zoknit nem elég kitalálni!
A vázlat alapján aztán megrajzoljuk a mintatervet számítógépen, ahol kiválasztjuk a színeket és már a végleges zokni képarányban dolgozunk. Erika nem a végleges méretben és formátumban dolgozik, csak olyan képarányban. Ez azért fontos, mert a zoknikat géppel szövik, vagyis a minta "pixelenként" épül fel a színes fonalak hurkolásával. És mivel az egyes szemek mérete adott, ezért a zoknin megjelenő minta is "pixeles" lesz. Ezt a tervezés során nekünk mindig figyelembe kell venni, tudnunk kell, hogy mi az ami még részletes és felismerhető lesz a mintában, és mi az amit esetleg ki kell hagynunk, bármennyire is fáj érte a szívünk.
Mikor a terv elkészült, akkor leméretezzük a gyártó számára megfelelő formátumba, kicsit sírunk, ha valami nem
felismerhető, kijavítjuk, hogy szép legyen, majd gyártásba küldjük a tervet. Ez a dolog szépsége, ha nem csak sík felületre rajzolunk. Egy designer zoknin a minta körbeér, térben torzul - lesz benne egy láb ugyanis - és ez mind-mind új kihívás nekünk! Ezeken a képeken is láthatod a különbséget a látványterv és az elkészült zokni között!
Limitált színek - több kreativitás
Amit még fontos észben tartanunk a vicces zoknik tervezése során az az, hogy a számítógépen rengeteg szín van, de a zoknifonalak színpalettája véges. A mintatervezés elején mindig egyeztetünk a gyártóval, hogy milyen színhatást szeretnénk elérni, és hogy konkrétan milyen fonalakat használjon, hogy a minta élénk és színes
legyen. Mivel a gyártó is és mi is magyarok vagyunk így gyorsan és jól tudunk kommunikálni és döntésre jutni a végleges zokni designnal kapcsolatban.
A "Tacskó Csíkos" mintánknál is pont így zajlott le a folyamat: Erika cuki vázlatai után kiválasztottuk a színeket, majd az ahoz színben legközelebb álló fonalakat. Ebben az esetben mi személyesen mentünk el megvenni a fonalat, hogy olyan szín és típus legyen, ami a tacskós zokninak a legjobb!
Ha érdekes volt ez a grafikai kiselőadás és szeretnél még olvasni az új Ilabu zoknikról és arról, hogy hogyan születnek, akkor kövess minket Facebookon vagy Instagramon!